Orta Asya Çoban Köpeği Irk Derneği

Orta Asya Çoban Köpeği Alacaklara Bilgiler

KİMDEN ORTA ASYA ÇOBAN KÖPEĞİ ALMALIYIM ?

Öncelikle seceresiz köpek almayınız. Şecere kısaca ırk garantisi ve sağlık garantisidir. Şeceresiz yavru aldığınızda sağlık, soy, karakter gibi sorunlarla çok daha sık karşılaşabilirsiniz.

Yeni bir Orta Asya Çoban Köpeği yavrusu  sahibi olmak isteyenlere önerimiz aşağıdaki soruları dikkate almanız ve bu konularda size en doğru ve tatmin edici yanıtları veren bir üreticiden yavru almanızı önemlidir.

 1. Üretici kişi Orta Asya Çoban Köpeği Irk Derneğine ve KIF’a üye bir üretici midir? Orta Asya Çoban Köpeği adına ne kadar süredir planlı bir üretim geçmişi vardır?
 2. Üreticiye ait damızlık köpeklerinin geçerli ırk standardı yarışmalarında katılım ve başarı geçmişi mevcut mu?
 3. Üretici, Orta Asya Çoban Köpeği ırkına ait ırk standartlarını biliyor mu?
 4. Üretici, Orta Asya Çoban Köpeği ırkının sağlıklı sürdürülebilirliğini gerçekten hedefliyor mu?
 5. Yapılan üretimlere ait yavrular üreticinin geliştirdiği bir soy geçmişine ait midir?
 6. Üretici pet kalite mi yoksa Show kalite mi yavru üretimi hedefliyor?
 7. Üreticiye ait damızlıkların genel sağlık durumları iyi mi?
 8. Üreticiye ait damızlıklar ırk ile ilgili genetik olarak bir sonraki nesle iletilebilecek bir hastalık taşıyor mu?
 9. Üretici damızlık olarak kullanılan köpeklerinin karakterleri hakkında bilgiye sahip mi?
 10. Üreticinin damızlıkları ve yavruları için kullandığı alanlarda hijyen ve temizlik ne durumda ?
 11. Üretici size yavruların anne ve babasının çekinmeden gösterebiliyor mu?
 12. Üreticinin üretimindeki misyonu önemlidir, tamamen ticari bakış açısına mı sahip? Yoksa kaliteden ödüb vermeden kurallara ve standardlara uygun iş yapma düşüncesinde mi?
 13. Sahiplendirme işlemi sırasında her iki tarafın ( üretici ve yeni sahip) imzasının bulunduğu, tüm hak ve sorumlulukların açık ve net olarak belirtildiği bir sözleşme eşliğinde mi gerçekleşiyor?
 14. Üretici bir yıl içerisinde kaç adet üretim yapmakta? Yıl içerisinde aynı dişiyi bir den fazla eşleşme de kullanıyor mu? (Dişiler Takvim yılı içerisinde bir kez, erkekler beş kez çifleştirilebilir)
 15. Üretilen ve sahiplenmenin yapılacağı üretim planlı bir üretim mi? Dişi ve erkek damızlık seçilirken ırkın bir sonraki batın da gelişmesi hedeflendi mi?
 16. Sahiplendirilecek yavrunun fiziksel ve karakter olarak iyi gelişimi için anne ve kardeşlerinin yanında yeterince bulunmuş mu? Güncel aşı programı düzenli uygulanıyor mu? Üretici köpeklerde estetik amaçlı kuyruk ve kulak kesimini uyguluyor mu? ( 2015 yılı Ocak ayından itibaren doğan yavrularda estetik amaçlı kuyruk kulak kesimi yasaklanmıştır. Ülkemizde KiF tarafından düzenlenen ırk standartları organizasyonlarına katılımı yasaktır. Yavrular anne yanında 8. haftaya kadar barınmalıdır. )
 17. Üretici size önerdiği yavru veya yetişkin köpek için sonrasında üretiminin nekadar arkasında durabiliyor? Pet Marketlerden, çok fazla ırk üreten yerlerden, yavruyu size satabilmek için hep istediğiniz beklediğiniz yanıtları veren yerlerden yavru sahiplenilmesi tavsiye edilmemektedir. İyi bir üretici için yavrusunun satışı değil nereye gittiği önemlidir.

Orta Asya Çoban Köpeği ırkı büyük, güçlü ve dominant karakterli, insayatif kullanan bir ırktır ve ilk kez köpek besleyecek kişilere veya herkese tavsiye edilmeyebilir.

Sahiplenilecek yavru veya yetişkin köpek ile ilgili yukarıda ki sorulara yanıt verebilen yetiştiricileri tercih ediniz.  Şüpheli bir durum karşısında lütfen farklı üreticiler araştırınız.

Orta Asya Çoban Köpeği ırkı sosyalleşme, eğitim ve bol miktarda sevgi ihtiyacı olan bir ırktır. Bugün sahiplenilen 8 haftalık bir yavru hızlı bir şekilde büyüyüp ihtiyaçları artan bir köpek olacaktır. Tüm ihtiyaçlarını karşılayamayacağınız, zaman ve enerji harcayamayacağınız bir hayvan lütfen sahiplenmeyiniz.